Bracia Dawdo Mistrzami Polski!

Dwaj koszykarze z Kłodzka, Konrad Dawdo i Daniel Dawdo, zostali Mistrzami Polski z drużyną Chromika Żary w kategorii kadetów. Dodatkowo jeden z braci znalazł się w najlepszej piątce finałowego turnieju [foto Zibi].

Chromik Żary, mistrzowie strefy dolnośląsko-lubuskiej w ekspresowym tempie przebrnęli przez turniej półfinałowy w Żarach, dzięki czemu do Radomia przyjechali w roli głównego faworyta do walki o medale mistrzostw Polski. Do awansu do najlepszej czwórki turnieju UKS Chromik potrzebował dwóch dni, wygrywając z WKS-em Śląsk Wrocław (drugi zespół wśród młodzików w 2013 roku) oraz MKS-em Pruszków. Ostatnie, przegrane spotkanie z Wisłą Kraków, nie miało już żadnego znaczenia dla końcowego układu tabeli grupy A i stanowiło dobrą okazję do zregenerowania sił przed kolejnymi meczami.

A te były potrzebne. Półfinałowe starcie z UKS Siódemka Trefl Sopot zespół rozpoczął od prowadzenia 19:6, ale jeszcze przed przerwą drużyna z Trójmiasta potrafiła doprowadzić do remisu. Spotkanie rozstrzygnęło się dopiero w czwartej kwarcie, gdzie zawodnicy z Żar byli bardziej skuteczni i nie popełniali tylu strat co rywale.

Również o losach finału decydowały dopiero ostatnie minuty. Gospodarze turnieju finałowego KS Rosa Sport Radom a zarazem mistrzowie strefy mazowiecko-podlaskiej w drodze do wielkiego finału nie przegrali żadnego meczu, czy to na szczeblu regionalnym czy też ogólnopolskim, ale w najważniejszym starciu tegorocznych zmagań musieli uznać wyższość Chromika. Finał rozpoczął się po myśli gospodarzy, którzy po pierwszej kwarcie prowadzili 16:6. Wraz z upływem kolejnych minut coraz lepiej prezentowali się późniejsi mistrzowie polski. Jeszcze przed zmianą stron Chromik potrafił doprowadzić do remisu, a przez całą trzecią kwartę mecz toczył się kosz za kosz.

Na zakończenie trzeciej odsłony Rosa trafiła trójkę, wychodząc na prowadzenie 38:35, ale później bardzo długo nie potrafiła rzucić punktów z gry. Pierwszy rzut po akcji gospodarze trafili dopiero w połowie trzeciej kwarty, przegrywali jednak wtedy już 42:53. Rozpędzony Chromik ostatnią kwartę wygrał 30:12, a całe spotkanie 65:50.

Dodatkowo Daniel Dawdo znalazł się w pierwszej piątce turnieju.