Facebook

Kto jeszcze awansuje, a kto spadnie? Analiza przed 30. kolejką


Do końca sezonu wałbrzyskiej okręgówki pozostaje jedna kolejka. Wciąż nie znamy wszystkich spadkowiczów oraz drużyn, które zagrają w IV lidze. Po ostatnich meczach może dojść do sytuacji, że trzy zespoły walczące o awans jak i o utrzymanie, będą miały taką samą ilość punktów.

Sytuacja pierwszej trójki wałbrzyskiej po 29. kolejce przedstawia się następująco.

1. Nysa Kłodzko 68 pkt
2. Zjednoczeni Żarów 67 pkt
------------------------------
3. Górnik Boguszów-Gorce 65 pkt

W czwarte lidze zagrają dwie ekipy. Zapewniony awans ma Nysa, kwestią pozostaje z którego miejsca. W ostatniej kolejce MKS zagra na wyjeździe ze Zdrojem Jedlina Zdrój. Z kolei Górnik podejmie na własnym boisku Piławiankę, a Zjednoczeni zagrają w Kamieńcu Ząbkowickim. Kłodzczanie w przypadku porażki zakończą zmagania z dorobkiem 68 punktów. Tyle samo oczek będzie miała drużyna z Boguszowa-Gorce, jeśli ogra Piławiankę. Jednak wyżej w tabeli będzie Nysa, która w bezpośrednich meczach wygrała u siebie 4:1, a na wyjeździe uległa 1:2. W przypadku, gdyby Zjednoczeni i Górnika miały tyle samo punktów, to tutaj lepszy bilans mają piłkarze z Boguszowa-Gorce. Zespół ten jesienią uległ 0:1, a na własnym boisku wygrał 3:1.

Może też dojść do sytuacji, gdy na koniec sezonu wszystkie trzy ekipy będą miały na swoim koncie tyle samo punktów. Co wtedy? Zgodnie z regulaminem potrzebne będzie utworzenie tzw. mini tabeli między zainteresowanymi klubami. Co ciekawe, po zliczeniu punktów, wszystkie zespoły w bezpośrednich starciach wywalczyły po sześć oczek. W tej sytuacji decydować będzie bilans bramkowy, a tutaj najkorzystniejszy ma Nysa. Drugim awansującym zespołem byłby Górnik. Tak przedstawia się mini tabela:

1. Nysa Kłodzko 6 pkt (bramki 9:5)
2. Górnik Boguszów-Gorce 6 pkt (6:7)
------------------------------
3. Zjednoczeni Żarów 6 pkt (4:7)

Z kolei w grze o utrzymanie pozostają trzy zespoły, a właściwie to dwie. W ostatniej kolejce pauzuje Pogoń Duszniki Zdrój, która otrzyma darmowe punkty za mecz z wycofaną ekipą Niemczanki. W tej sytuacji tabela, z uwzględnieniem tych trzech oczek dla dusznickiego zespołu, wygląda następująco:
 
11. Pogoń Duszniki Zdrój 32 pkt
12. Piławianka Piława Górna 31 pkt
----------------------
13. Unia Złoty Stok 29 pkt
 
W przypadku, gdyby Unia zrównała się punktami na koniec sezonu z Pogonią, to lepszy bilans bezpośrednich spotkań ma zespół Bartłomieja Drozdowskiego. Wiosną triumfowała drużyna ze Złotego Stoku, wygrywając na wyjeździe 3:1. Ten gol zdobyty przez dusznicką ekipą był bardzo ważny, bo w pierwszym meczu tych ekip Pogoń wygrała 3:0.

Korespondencyjny pojedynek w ostatniej kolejce toczyć będzie Unia i Piławianka. W bezpośrednich spotkaniach, padły dwa podziały punktów. W Piławie Górnej był bezbramkowy remis, a w Złotym Stoku 1:1, więc gol zdobyty przez Piławiankę na wyjeździe premiuje ją wyżej w tabeli.

W ostatniej serii gier teoretycznie łatwiejszego rywala ma zespół ze Złotego Stoku, która zagra na wyjeździe z Victorią Tuszyn, która straciła szanse na awans. Z kolei Piławianka uda się do walczącego o awans Górnika Boguszów Gorce.

Sytuacja komplikuje się, gdy po ostatnim meczu trzy drużyny będą miały na swoim koncie taką samą liczbę punktów. W tej sytuacji także potrzebne będzie utworzenie tzw. mini tabeli. A w niej najlepiej wypada Pogoń Duszniki Zdrój.
 
11. Pogoń Duszniki Zdrój 9 pkt (bramki 8:4)
12. Unia Złoty Stok 5 pkt (bramki 4:5)
----------------------
13. Piławianka Piława Górna 2 pkt (bramki 2:5)

Szanse na zachowanie ligowego bytu straciły dwie kolejki temu Orlęta Krosnowice, które dołączyły do wycofywanych zimą ekip Niemczanki i LKS Goli Świdnickiej.