Facebook

IV liga w nowym sezonie 2018/2019


Baraż rozstrzygnięty. Znamy rywali z którymi Nysa zagra na czwartoligowych boiskach w sezonie 2018/2019.

Oddali walkowera
Foto-Higiena Gać nie dała żadnych szans mistrzowi grupy zachodniej w meczu barażowym o wejście do trzeciej ligi. Zwycięzca grupy wałbrzysko-wrocławskiej rozgromił Apis Jędrzychowice 7:1 (!). Do rewanżu nie doszło. Zespół z Jędrzychowic zrezygnował z gry, tłumacząc to liczną absencją zawodników (kartki, kontuzje).

Jednego mniej
W zakończonym sezonie z ligi spadło siedem, a nie osiem zespołów. Z trzeciej ligi nie spadła żadna dolnośląska drużyna, wiec w tym przypadku utrzymała się drużyna z 13. miejsca z lepszym bilansem punktowym. Tą ekipą jest Górnik Złotoryja z grupy legnicko-jeleniogórskiej. Drużyna to zgromadziła 33 punkty, o cztery oczka więcej niż ekipa z drugiej grupy, MKP Wołów.

Równy podział
W nowym sezonie nie powinno być problemu z podziałem na grupy, gdyż mamy po 16 zespołów z regionów jeleniogórsko-legnickiego i wałbrzysko-wrocławskiego. W zakończonych rozgrywkach tych drugich było 18, więc dwa kluby musiały grać na zachodzie. Był to AKS Strzegom oraz Górnik Boguszów-Gorce, który spadł do ligi okręgowej. Wobec awansu Foto-Higieny Gać, uch miejsce to powinno zostać obsadzone przez AKS.

Derby z Nysą
Z innych nowych drużyn, z którymi przyjdzie Nysie zmierzyć się w nowym sezonie, będą ekipy Piasta Nowa Ruda (mistrz) oraz Zjednoczonych Żarów (wicemistrz). Z wrocławskiej  ligi okręgowej z pierwszego miejsca awansował GKS Mirków/Długołęka, a z drugiego Orzeł Prusice. MKS doszedł więc kolejny daleki wyjazd, bowiem Prusice od Kłodzka dzieli ponad 120 km. Z kolei GKS znajduje się w niewielkiej wsi, oddalonej 10 km za Wrocławiem.

Co z licencjami?
Oczywiście na ostateczny skład czwartej ligi dolnośląskiej, jak i podziału na grupy, musimy poczekać do oficjalnego komunikatu Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Druga sprawa to licencje klubowe. - Wstępna analiza dokumentów licencyjnych klubów IV ligi wskazuje, że przynajmniej 2 kluby mogą nie otrzymać licencji. Wcześniej zadeklarowały wykonanie niezbędnych zaleceń Komisji. Ale nie kiwnęły palcem w tej sprawie – mówił prezes DZPN Andrzej Padewski na początku czerwca, po wpłynięciu wniosków. Władze związkowe zapowiadały, że od nowego sezonu przepisy licencyjne mają być restrykcyjnie egzekwowane wobec klubów.

Tak na dzień dzisiejszy, przedstawia się wstępny podział na grupy w sezonie 2018/2019:

Grupa zachodnia:
Apis Jędrzychowice
Sudety Giebułtów
Karkonosze Jelenia Góra
Olimpia Kowary
Włókniarz Mirsk
Victoria Ruszów
BKS Bobrzanie Bolesławiec
Chrobry II Głogów
Orkan Szczedrzykowice
Stal Chocianów
Odra Ścinawa
Sparta Grębocice
Orla Wąsosz
Górnik Złotoryja
Prochowiczanka Prochowice
Sparta Rudna
 
Grupa wschodnia:
AKS Strzegom
Bielawianka Bielawa
Górnik Wałbrzych
Unia Bardo
Orzeł Ząbkowice Śląskie
Polonia-Stal Świdnica
Nysa Kłodzko
Piast Nowa Ruda
Zjednoczeni Żarów
Piast Żerniki Wrocław
Sokół Wielka Lipa
Sokół Marcinkowice
Śląsk II Wrocław
Polonia Trzebnica
GKS Mirków
Orzeł Prusice