Facebook

Boniek Mistrzem Europy


Reprezentacja Dolnego Śląska sięgnęła po tytuł Mistrza Europy piłkarzy amatorów, mając w kadrze kapitana Nysy.

Dolny Śląsk po raz drugi w historii okazał się najlepszy Mistrzostwa Europy UEFA Regions Cup. W Niemczech, gdzie rozgrywane były zmagania, nie zabrakło kłodzkiego akcentu. Ale po kolei.

Zasady UEFA Region’s Cup są proste. W danym kraju regiony (w przypadku Polski chodzi o województwa) tworzą swoje reprezentacje, a następnie rywalizują o miano tego najlepszego. Zwycięski zespół dostaje szansę rywalizacji w turnieju półfinałowym, już na szczeblu międzynarodowym, skąd może przebić się do ośmiodrużynowego finału. Wymóg jest właściwie tylko jeden – w kadrze muszą znaleźć się zawodnicy, którzy nigdy nie byli związani z klubem profesjonalnym kontraktem. Właśnie dlatego reprezentacje tworzone są z piłkarzy występujących w trzecio- czy czwartoligowych klubach, którzy tym samem dostają szansę na przeżycie przygody życia. Taką szanse otrzymał również Adam Bońkowski. Jednak, aby na szyjach dolnośląskich piłkarzy zawisły złote medale, reprezentacja musiała pokonać długą i wyboistą drogę do finału finałów.

- To był szok, ale i radość i jednocześnie obawy. Szok, że jest jadę do Włoch na imprezę tego typu. Radość, że będę reprezentował swój region, a w tym przypadku cały kraj – mówił kapitan MKS. Najpierw Dolny Śląsk musiał okazać się najlepszy na krajowym podwórku, pokonując pozostałych piętnaście województw. Później Kadra Dolnego Śląska udała się do włoskiej Toskanii, gdzie odbył się turniej eliminacyjny. Tam w swojej grupie pokonali 3:1 Reprezentującą Szwajcarię drużyną Vaud, następnie ograli 4:0 przedstawicieli Mołdawii Ialoveni i na koniec ulegli 1:2 z gospodarzami - drużyną Toskanii (Adam Bońkowski pojawił się na placu gry w 79. minucie pierwszego meczu. Zabrakło go w ostatnim meczu, a przeciwko mołdawskiej ekipie zagrał pełne zawody). Lepszy bilans bramek sprawił, że to Dolny Śląsk wygrał grupę ósmą, tym samym kwalifikując się do przyszłorocznych finałów, gdzie wraz ze zwycięzcami pozostałych siedmiu grup czekała ich walka o tytuł amatorskiego mistrza Europy.

Finały Regions Cup odbywały się w dniach 18-26 czerwca w niemieckiej Bawarii. Dolnoślązacy rywalizowali w grupie B, gdzie zmagania rozpoczęli od zwycięstwa 1:0 nad rosyjską drużyną reprezentującą Region Południowy Chayka. W wyjściowej jedenastce znalazł się kapitan MKS, który zagrał 45 minut. Później przyszedł remis z reprezentacją hiszpańskiej Kastylii. Mecz zakończył się wynikiem 1:1, a gol dla Dolnego Śląska padł w 95. minucie. W ostatnim meczu grupowym nasza Kadra zremisowała z Hradcem Kralovym z Czech 2:2 (A. Bońkowski całe zawody przesiedział na ławce rezerwowej). Na szczęście Kastylia przegrała swój mecz z RP Chyaka i dzięki temu Dolny Śląsk zagrał w finale. W przypadku remisu to Hiszpanie rywalizowaliby o złoto.

W finale rywalem była reprezentacja Bawarii. W meczu padło pięć goli, a ze zwycięstwa 3:2 cieszyli się piłkarze z naszego województwa. W finale zagrał Adam Bońkowski, którzy pojawił się na placu gry w 54. minucie. - Niesamowite emocje, niesamowita atmosfera i niesamowita drużyna. Dla mnie jak i całej drużyny to ogromny sukces, który zwieńczył naszą ciężka prace. Jestem dumny i bardzo szczęśliwy, że mogę być w tej kadrze. Każdy mecz to była inna historia, która zbliżała nas do celu – mówił uradowany kapitan MKS.

Kadra na turniej finałowy w Niemczech przedstawiała się następująco: Bartłomiej Kot (Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica), Jarosław Krawczyk (Orkan Szczedrzykowice) - Mateusz Baszak (Apis Jędrzychowice), Jakub Bohdanowicz (Ślęza Wrocław), Adam Bońkowski (Nysa Kłodzko), Grzegorz Borowy (Lechia Dzierżoniów), Marcin Buryło (Foto-Higiena Gać), Patryk Caliński (Śląsk II Wrocław), Tobiasz Jarczak (GKS Mirków/Długołęka), Mateusz Jaros (Piast Żmigród), Mateusz Kluzek (Ślęza Wrocław), Paweł Niemienionek (Ślęza Wrocław), Adrian Niewiadomski (Ślęza Wrocław), Dawid Pożarycki (Stal Brzeg), Adrian Puchała (Polonia Trzebnica), Adrian Repski (Ślęza Wrocław), Paweł Słonecki (Lechia Dzierżoniów), Maciej Tomaszewski (Ślęza Wrocław), Kornel Traczyk (Ślęza Wrocław), Szymon Tragarz (Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica/wypożyczenie do Górnika Wałbrzych w sezonie 2018/2019).

Reprezentacja Dolnego Śląska została mistrzem Europy amatorów po raz drugi w historii. W 2007 roku w Bułgarii, wtedy też wygraliśmy z gospodarzami, po dogrywce 2:1. W kadrze tamtego zespołu byli m.in. Arkadiusz Piech, jeszcze w minionym sezonie gracz ekstraklasowego Śląska Wrocław, czy Janusz Gol, obecnie piłkarz Cracovii Kraków, a wcześniej choćby Legii Warszawa. Poniżej skład zwycięskiego reprezentacji. 


[Fot. UEFA.com, 90minut.pl, archiwum zawodnika]