Facebook

Runda z połową meczów?


Grupa mistrzowska i grupa spadkowa – to najnowszy pomysł na dokończenie sezonu w lokalnych rozgrywkach. Jak wyglądałby podział w lidze okręgowej z Nysą Kłodzko oraz w grupie trzeciej A-klasy?

Obecnie obowiązuje plan ustalony przez PZPN, który zakłada, że na koniec sezonu będzie się liczyć kolejność po ostatniej pełnej rozegranej kolejce. Rozgrywki piłkarskie na Dolnym Śląsku są na półmetku zmagań i jeśli udałoby się je wznowić, to problemem byłby czas na rozegranie piętnastu kolejek. - Nam jako amatorom będzie ciężko grać zaległe mecze w tygodniu. Każdy nas pracuje i ciężko jest wyrwać się z pracy, aby pojechać na mecz – zauważa kapitan MKS, Kamil Kowalski.

Ciekawy pomysł zaproponował, dyrektor Podokręgu Legnica DolZPN, Adam Michalik. Potwierdził to prezes DZPN Wrocław w rozmowie z Przeglądem Sportowym. - Na Dolnym Śląsku mamy autorski plan, który być może wdrożymy na swoim terenie, ale da się go pewnie wykorzystać również gdzie indziej. Rozważamy podzielenie tabel na dwie grupy i już tylko w ich obrębie będzie się toczyć rywalizacja, uwzględniająca obecny dorobek punktowy – wyjaśnia Andrzej Padewski.

Grupa mistrzowska w wałbrzyskiej lidze okręgowej wyglądałaby następująco: Nysa Kłodzko, Orzeł Lubawka, Grom Witków, Trojan Lądek-Zdrój, Granit Roztoka, Zjednoczeni Żarów, Venus Nowice i Zdrój Jedlina-Zdrój. Z kolei w grupie spadkowej mielibyśmy siedem ekip, albowiem jesienią z gry wycofała się Victoria Tuszyn. Zagrałyby: Karolina Jaworzyna Śląska, Włókniarz Kudowa-Zdrój, Kryształ Stronie Śląskie, Zamek Kamieniec Ząbkowicki, Sparta Ziębice, Dabro-Bau Makowice i Skałki Stolec.

- Jeśli dany zespół grał z kimś u siebie, to teraz zagra na wyjeździe, pod warunkiem, że będzie miał tego przeciwnika w swojej grupie. Wiem, że nie jest to idealne rozwiązanie, ale mówimy o choćby namiastce rywalizacji na boisku – dodaje prezes wrocławskiego DZPN. W takiej sytuacji podopieczni Arkadiusza Albrechta rozegraliby na własnym stadionie cztery mecze domowe, a pozostałe trzy na obcym boisku.

Wykaz meczów Nysy Kłodzko w grupie mistrzowskiej (kolejność przypadkowa):
Nysa – Orzeł Lubawka
Grom Witków – Nysa
Trojan Lądek-Zdrój – Nysa
Nysa – Granit Roztoka
Zjednoczeni Żarów – Nysa
Nysa – Venus Nowice
Nysa – Zdrój Jedlina-Zdrój

Jeśli chodzi o „kłodzką” A-klasę (grupa III), to w grupie mistrzowskiej zagraliby: Słowianin Wolibórz, ATS Wojbórz, Śnieżnik Domaszków, Polonia Bystrzyca Kłodzka, Iskra Jaszkowa Dolna, Pogoń Duszniki-Zdrój, Sudety Międzylesie i KS Polanica-Zdrój. Skład grupy spadkowej przedstawia się następująco: Orlęta Krosnowice, Unia Złoty Stok, Czermna Kudowa-Zdrój, Zamek Gorzanów, Łomniczanka Stara Łomnica, Zjednoczeni Ścinawka Średnia i Zamek II Kamieniec Ząbkowicki. Tutaj także grupa spadkowa liczyłaby siedem drużyn, albowiem po ośmiu kolejkach z rywalizacji wycofała się drużyna Odrodzenia Szalejów Dolny.

Ponadto, w przypadku gry, związek nie wyklucza wydłużenia sezonu i rozgrywania meczów w lipcu. W tej sytuacji należałoby spodziewać się uchwały przedłużającej ważność deklaracji gry piłkarzy-amatorów, która wygasa z dniem 30 czerwca.