Facebook

Pakiet pomocowy, a kluby amatorskie


Polski Związek Piłki Nożnej pakietu pomocowego dla polskich klubów na czas pandemii koronawirusa oraz na kolejny sezon. Jest też pomoc dla klubów amatorskich.

Kwota tego pakietu wynosi 116 milionów złotych. Większość puli skierowana jest do klubów zawodowych. A na co mogą liczyć kluby występujące w niższych ligach? 

Utrzymany został projekt Pro Junior System na dotychczasowym poziomie, dzięki czemu wypłaci on klubom nagrody w pełnej wysokości, pomimo nierozegrania pełnego sezonu. W trzeciej lidze suma ta wynosi 4.000.000 zł, a na czwartoligowe rozgrywki przeznaczona jest kwota 1.600.000 zł

W pakiecie tym pomoc skierowana jest także do klubów amatorskich. "PZPN zawiesi na jeden sezon opłaty ryczałtowe za udział w rozgrywkach seniorskich od III ligi do C klasy w sezonie 2020/2021" - czytamy w projekcie.


Kwoty przekazane przez PZPN na pokrycie opłat ryczałtowych, Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej przeznaczą na zakup sprzętu sportowego, dedykowanego dla drużyn młodzieżowych uczestniczących w oficjalnych rozgrywkach prowadzonych przez dany związek Kwota 6.200.000 zł na dofinansowanie WZPN w związku z przejściem na opłaty ryczałtowe, a 2.500.000 zł na pokrycie przez PZPN opłat ryczałtowych na sezon. Łączna suma wyniesie 8.700.000 złotych.

Obecnie obowiązuje jedna opłata ryczałtowa, zamiast trzech składek – członkowskiej, startowej i za uprawnienie zawodników, Została ona wprowadzona przed obecnym sezonem. Ile więc na tej pomocy zaoszczędzą kluby?

Tak naprawdę w skali sezonu… niewiele. Na przykładzie Nysy Kłodzko, to klub zaoszczędzi kwotę 1000 zł. Z kolei dla ekip grających w B-klasie to kwota 300 złotych. A dla klubów z niższych lig największe obciążenia generują opłaty transferowy czy ekwiwalenty sędziowskie...

III liga – 2000 zł
IV liga – 1300 zł
Okręgówka – 1000 zł
Klasa A – 650 zł
Klasa B – 300 zł