Facebook

Wideokonferencja (bez) konkretów


W poniedziałek odbyła się wideokonferencja z klubami wałbrzyskiej ligi okręgowej. Żadne oficjalne stanowiska nie padły, ale...

Podczas wideokonferencji przedyskutowano obecną sytuację rozgrywek w lokalnej piłce. Konkretnych decyzji co do przyszłości bieżącego sezonu nie było. - W każdym województwie mają inne pomysły na to, jak wyjść z sytuacji. Jedni mówią, że chcą anulować sezon, drudzy, żeby grać, trzeci, żeby zrobić awanse bez spadków. Na wideokonferencji 15 kwietnia prezesi ZPN-ów ustalili wstępnie, że podejmą wspólną decyzję i czekamy na nią – mówi prezes Zbigniew Boniek. Ta ma zapaść do 11 maja, a wypracowana forma zakończenia sezonu będzie spójna dla wszystkich związków wojewódzkich.

Wszystko przemawia za tym, że nie uda się wznowić rozgrywek czwartej ligi i niższych klas rozgrywkowych. W tej sytuacji mówi się o trzech wariantach rozwiązania problemu. Pierwszy zakłada przyjęcie klasyfikacji końcowych na podstawie aktualnych tabel i promocję do lig wyższych drużyn, które znajdują się na miejscach promowanych awansem, przy jednoczesnym braku spadków, co oznaczałoby powiększenie klas rozgrywkowych na okres jednego sezonu.

Wrocławski związek optuje za przyjęciem wariantu z awansami do wyższych lig, ale bez spadków. Podczas wideokonferencji zaprezentowano klubom skład wałbrzyskiej ligi okręgowej z trzema beniaminkami. Znaleźli się w niej Victoria Świebodzice (mistrz grupy I A-klasy), Cukrownik/Polonia Pszenno (grupa II) oraz Słowianin Wolibórz (grupa III).

Wałbrzyska Klasa Okręgowa Seniorów w sezonie 2020/21 miałaby wyglądać następująco:
1. Grom Witków
2. Trojan Lądek-Zdrój
3. Granit Roztoka
4. Zjednoczeni Żarów
5. Wenus Nowice
6. Zdrój Jedlina-Zdrój
7. Karolina Jaworzyna Śląska
8. Włókniarz Kudowa-Zdrój
9. Kryształ Stronie Śląskie
10. Zamek Kamieniec Ząbkowicki
11. Sparta Ziębice
12. Płomień Makowice
13. Skałki Stolec
14. Victoria Świebodzice (b)
15. Cukrownik/Polonia Pszenno (b)
16. Słowianin Wolibórz (b)

Z kolei portal Dolfutbol.pl informuje, iż DZPN chce, żeby nie było nieparzystej liczby drużyn w jednej z grup. Dlatego ma być dziewięciu beniaminków z klas okręgowych. Ze względu na fakt, że trzeba, będzie uzupełnić wschodnią grupę IV ligi, ustalono, że dodatkowo ma awansować trzecia drużyna z wrocławskiej okręgówki, czyli WKS Wierzbice.

Ostateczny podział na grupy będzie uzależniony przede wszystkim od tego, kto awansuje z Dolnego Śląska do III ligi. Jeśli sezon zostanie zakończony, to prawo gry w barażach o III ligę będą mieli liderzy grupy IV ligi – Apis Jędrzychowice na zachodzie i Polonia-Stal Świdnica na wschodzie. Jakiś czas temu mówiło się o tym, że Apis może zrezygnować z barażów, ale decyzja jeszcze nie zapadła. W klubie z Jędrzychowic będą jeszcze analizować możliwości organizacyjno-finansowe ewentualnej gry na wyższym poziomie.

Przyjmując, że do trzeciej ligi awans uzyska Polonia-Stal Świdnica, to podział na grupy IV ligi w sezonie 2020/21 będzie wyglądał następująco:

IV liga - grupa wschodnia
Sokół Wielka Lipa
Bielawianka Bielawa
Sokół Marcinkowice
Unia Bardo
Piast Nowa Ruda
Moto Jelcz Oława
Piast Żerniki
Lechia Dzierżoniów
GKS Mirków
Wiwa Goszcz
Orzeł Ząbkowice Śląskie
Polonia Trzebnica
Orzeł Prusice
Pogoń Pieszyce
LKS Bystrzyca Górna
Nysa Kłodzko
Orzeł Lubawka
MKP Wołów
Mechanik Brzezina
WKS Wierzbice

IV liga - grupa zachodnia:
Apis Jędrzychowice
AKS Strzegom
Karkonosze Jelenia Góra
Chrobry II Głogów
Odra Ścinawa
Sparta Grębocice
Sparta Rudna
Górnik Złotoryja
Orkan Szczedrzykowice
KS Legnickie Pole
Kuźnia Jawor
Orla Wąsosz
Lotnik Jeżów Sudecki
Gryf Gryfów Śląski
Stal Chocianów
Prochowiczanka Prochowice
Mewa Kunice
Konfeks Legnica
Leśnik Osiecznica
Włókniarz Leśna (Victoria Ruszów)

Wspomniany portal podaje, w przypadku awansu Apisu (i uzyskał licencję na grę w III lidze) to wtedy Orzeł Lubawka, który formalnie jest z okręgu jeleniogórskiego, ale od kilku lat gra w wałbrzyskiej okręgówce, zostałby przesunięty do zachodniej grupy IV ligi.

Czy tak będzie? Czekamy na oficjalną decyzję...