Facebook

Sezon spadkowiczów


Związek podał regulamin rozgrywek na najbliższy sezon. Poznaliśmy zasady awansów i spadków od IV ligi do klasy B. Jak przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o zmagania, gdzie zagra Nysa Kłodzko?

Jeśli chodzi o awans do trzeciej ligi, to tutaj nic się nie zmieniło. Promocję uzyska zespół, który w końcowej tabeli dwóch grup IV ligi po sezonie 2020/2021 zdobędzie pierwsze miejsce w swojej grupie i wygra dwumecz (mecz i rewanż) premiowany awansem do III ligi.

Z kolei aż siedem drużyn może spaść do z czwartej ligi do klasy okręgowej. Do niższej klasy przynależnej terytorialnie zdegradowane zostaną zespoły, które na koniec sezonu zajmą odpowiednio 13. miejsce i dalsze w końcowej tabeli. 

Zapis ten zakłada, że z III ligi spadnie jedna dolnośląska drużyna. Jeśli nie będzie spadkowicza z III ligi, to spadnie jedna drużyna mniej z IV ligi, ale jeśli spadkowiczów z III ligi będzie więcej – powiększy się również grono spadkowiczów z IV ligi.

Jeśli chodzi o klasę rozgrywkową, to awans uzyskają po dwie najlepsze ekipy. W okręgu wałbrzyskim spadną zespoły, które zajmą odpowiednio 14. miejsce i dalsze w końcowej tabeli, czyli trzy ekipy.

Większa liczba spadających zespołów zależna będzie od ilości drużyn, które spadną z wyższych lig, według przynależności terytorialnych do właściwych podokręgów, tak aby po awansach do IV ligi oraz ich uzupełnienia poprzez awans mistrzów grup A klasy, oraz spadkach z IV ligi grupa liczyła 16 zespołów.

Awans do klasy okręgowej uzyskują automatycznie mistrzowie poszczególnych grup A-klasy. W grupach wałbrzyskich spadają drużyny, które zajmą odpowiednio 15. miejsce i dalsze w grupie, czyli dwóch spadkowiczów z każdej grupy. Liczba może być większa, jak w przypadku ligi okręgowej.  

Z rozgrywek B-klasy awans uzyskają mistrzowie poszczególnych grup klas B. Liczba ta może być większa, w przypadku mniejszej ilości mistrzów w celu uzupełnienia A klasy może awansować wicemistrz lub wicemistrzowie z najwyższą średnią, obliczoną z liczby zdobytych punktów do rozegranych meczów.