Facebook

Nysa z punktami w Pro Junior System


Nysa jest wśród punktujących czwartoligowych drużyn Pro Juniorów System. W czołówce tejże klasyfikacji znajdują się dwie lokalne drużyny. Po objęciu sterów przez Krzysztofa Konowalczyka szansę gry dostało kilku młodzieżowców, dzięki czemu MKS także zaczął punktować w tej klasyfikacji.  

- Zawsze dążę, aby młodzi zawodnicy mieli możliwość dalszego rozwoju i mogli dostawać szansę gry w piłce seniorskiej. I to jak najszybciej, nie czekając, aż skończą wiek juniora, wtedy często jest dużo trudniej – mówi szkoleniowiec MKS.

Na czym polega Pro Junior System?
Jest to system premiowania finansowo klubów, z inicjatywy PZPN, za wystawianie młodych zawodników w rozgrywkach seniorskich. Na poziomie IV ligi przyznawane są punkty za grę piłkarzy z roczników 2002,2003 i młodszych. Jedna minuta = jeden punkt. Zawodnikom, którzy od kilku lat są graczami danego klubu, punkty mnoży się dodatkowo razy dwa. W klasyfikacji uwzględniani są jedynie zawodnicy, którzy mają pięć rozegranych meczów na koncie.

Z dziewiętnastu klubów, które rywalizują w grupie pierwszej czwartej ligi dolnośląskiej, punkty na swoim koncie ma tylko dziesięć ekip. Na pierwszym miejscu plasuje się przedostatni zespół po rundzie jesiennej. Orzeł Prusice zgromadził 4694 punktów, na co składa się dorobek siedmiu graczy. Drugi w klasyfikacji jest zespół z Barda (3929), a na najniższym stopniu podium LKS Bystrzyca Górna (2467). Dla porównania, w grupie drugiej, lider ma 13427 punktów, a są nim rezerwy Chrobrego Głogów. Niewiele mniej ma druga w klasyfikacji Stal Chocianów (12013 pkt).  

Nysa uzbierała 1020 punktów, co daje jej ósme miejsce w stawce. Na to składa się gra siedmiu piłkarzy. - Indywidualne umiejętności piłkarskie i motoryczne danego zawodnika to najważniejsza cecha. Od tego najwięcej zależy, czyli od nich samych. Ja chciałbym, aby chętnie trenowali i się rozwijali – mówi trener K. Konowalczyk. To za jego kadencji debiut w seniorskiej drużynie zanotowali Mateusz Miłoś, Patryk Bernyś, Franciszek Błaszko czy Filip Czerwiński. 

Najwięcej czasu meczowego wśród młodzieżowców ma Michał Adamczyk, który w rundzie jesiennej spędził na boisku 510 minut. Kolejne punkty, oprócz wcześniej wspomnianych graczy, zanotował dla kłodzkiego zespołu Maciej Dymek.

- A od stycznia do kadry dołączy trzech wyróżniających się zawodników drużyny juniorów. I nie po to, aby tylko mogli z nami trenować, ale też realnie móc powalczyć o wyjściową jedenastkę – zapowiada szkoleniowiec MKS.

KLASYFIKACJA PRO JUNIOR SYSTEM – IV LIGA DOLNOŚLĄSKA, GRUPA I:

1. Orzeł Prusice – 4694 pkt
2. Unia Bardo – 3929 pkt
3. LKS Bystrzyca Górna – 2467 pkt
4. Pogoń Pieszyce – 2326 pkt
5. Polonia Trzebnica – 1610 pkt
6. Piast Żerniki-Wrocław 1485 pkt
7. MKP Wołów – 1071 pkt
8. MKS Nysa Kłodzko – 1020 pkt
9. Sokół Marcinkowice – 710 pkt
10. MKS Oława – 510 pkt
* pozostałe klubu nie zgromadziły żadnych punktów