Facebook

Analiza czarnego scenariusza


Nikt nie zakłada czarnego scenariusza, jakim byłby brak wznowienia rozgrywek piłkarskich. Jednak, gdyby przez pandemię nie udało się dokończyć sezonu, to ten zakończyłby się po rundzie jesiennej. Taki scenariusz oznacza degradację m.in. dla Nysy Kłodzko. Reperkusje dotkną także sporo drużyn z wałbrzyskiej ligi okręgowej.

Kto w tym momencie żegnałby się z rozgrywkami, jak wyglądałaby liga wałbrzyska liga okręgowa oraz grupa trzecia A-klasy w nowym sezonie? Analiza od III ligi, po B-klasę [przy pomocy portalu Dolfutbol.pl]

W poprzednim sezonie koronawirus sprawił, iż w niższych ligach nie było spadków. Dzięki temu drużyny zagrożone degradacją utrzymały się w rozgrywkach. Zachowane jedynie awanse, z czego skorzystała m.in. Nysa Kłodzka. W tym sezonie związek już się zabezpieczył na wypadek powtórki scenariusza. Udało się rozegrać połowę sezonu, więc w przypadku niedokończenia ligi, za tabelę końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej rozegranej kolejce, a o kolejności decydują punkty i bramki z całego sezonu.

W bieżących rozgrywkach w wielu ligach spadkowiczów będzie więcej – dotyczy rozgrywek od III ligi w dół, ale przede wszystkim obu grup dolnośląskiej IV ligi oraz wrocławskiej okręgówki, gdzie występuje aż po 19 zespołów.

Z trzeciej grupy III ligi spadną cztery zespoły. W drugiej lidze „mamy” cztery drużyny: Górnik Polkowice, GKS Katowice, Skrę Częstochowa oraz Śląsk II Wrocław. Wszystkie są w pierwszej siódemce i wiele wskazuje na to, że raczej będą celowały w awans, niż obawiały się degradacji. 

To oznacza, iż grono spadkowicza z trzeciej ligi nie powinno się powiększyć. To dobra wiadomość, bowiem w strefie spadkowej mamy dwie dolnośląskie drużyny – Polonię-Stal Świdnica i Foto-Higienę Gać. Ponadto tuż nad kreską są Piast Żmigród i Miedź II Legnica. Wszystkie one będą walczyć o zachowanie ligowego bytu. Siódme Zagłębie II Lubin ma obecnie siedem punktów przewagi nad strefą spadkową (i jeszcze jeden mecz zaległy do rozegrania).

Z kolei z IV ligi do klasy okręgowej przynależnej terytorialnie spadną zespoły, które na koniec sezonu zajmą odpowiednio 13. miejsce i dalsze w końcowej tabeli. Oznacza to, że z każdej grupy IV ligi spadnie siedem drużyn. Zapis ten zakłada, że z III ligi spadnie jedna dolnośląska drużyna. Jeśli nie będzie spadkowicza z III ligi, to spadnie jedna drużyna mniej, ale jeśli spadkowiczów z III ligi będzie więcej – to automatycznie powiększy się grono czwartoligowych spadkowiczów.

Gdy teraz zakończono rozgrywki, to z trzeciej do czwartej dolnośląskiej ligi spadłyby dwie wspomniane ekipy znajdujące się w strefie spadkowej. W tej sytuacji grono zdegradowanych zespołów powiększyłoby się do piętnastu ekip. Dodatkowo do ligi okręgowej zdegradowany zostałby zespół z dwunastego miejsce z gorszym bilansem punktowym z obydwu grup. Byłby to zespół grupy zachodniej, Gryf Gryfów Śląski (23 pkt), bowiem Sokół Wielka Lipa zgromadził jedno oczko więcej (24. pkt).

W zagrożonej strefie czwartoligowców jest też Nysa, która plasuje się na 14. miejscu w tabeli z dorobkiem 22 punktów. Oprócz kłodzkiego zespołu do wałbrzyskiej ligi okręgowej spadłoby łącznie pięć ekip. Do MKS dołączyłaby Unia Bardo, LKS Bystrzyca Górna, Orzeł Lubawka oraz Pogoń Pieszyce.

W takim wypadku z klasy okręgowej w Wałbrzychu, zamiast trzech zespołów, spadałoby aż sześć ekip. Do trzech obecnie najsłabszych Sparty Ziębice, Karoliny Jaworzyna Śląska i Płomienia Makowice, dołączyłyby Trojan Lądek-Zdrój, Cukrownik/Polonia Pszenno oraz Venus Nowice. Z ligą pożegnałyby się także drużyny Słowianina Wolibórz oraz Granit Roztoka, które zajmują dwa pierwsze miejsca premiowane awansem. Z kolei o awansie do III ligi zdecyduje baraż między mistrzem wschodniej i zachodniej grupie. Obecnie jest to Lechia Dzierżoniów oraz Karkonosze Jelenia Góra.

W tej konfigacji w nowym sezonie mielibysmy silną i wyrównaną Wałbrzyską Klasę Okręgową Seniorów, która wyglądałaby tak:

1. Nysa Kłodzko (s)
2. LKS Bystrzyca Górna (s)
3. Unia Bardo (s)
4. Orzeł Lubawka (s)
5. Pogoń Pieszyce (s)
6. Skałki Stolec
7. Grom Witków
8. Kryształ Stronie Śl.
9. Zjednoczeni Żarów
10. Zamek Kamieniec Ząbk.
11. Zdrój Jedlina-Zdrój
12. Włókniarz Kudowa-Zdrój
13. Victoria Świebodzice
14. Pogoń Duszniki-Zdrój (b)
15. Darbor Bolesławice (b)
16. Górnik Wałbrzych (b) 

Na szczęście ilość spadkowiczów z ligi okręgowej nie będzie miało wpływu na rozgrywki A-klasowe. Sześć spadających drużyn zostałoby podzielonych między trzy grupy: wałbrzyską, świdnicko-ząbkowicką oraz ząbkowicko-kłodzką. Z kolei z awansu z A-klasy cieszyliby się zespoły Górnika Wałbrzych (grupa I), Darboru Bolesławice (grupa II) oraz Pogoni Duszniki-Zdrój (grupa III). Z tej ostatniej grupy do B-klasy spadłby Hutnik Szczytna oraz Zamek Gorzanów.

Z kolei skład Wałbrzyskiej A-klasa, grupa III, najprawdopbniej przedstawiałby się tak:

1. Trojan Lądek-Zdrój (s)
2. Sparta Ziębice (s)
3. Polonia Bystrzyca Kł.
4. Iskra Jaszkowa Doln
5. ATS Wojbórz
6. Śnieżnik Domaszków
7. Sudety Międzylesie
8. KS Polanica-Zdrój
9. Cis Brzeźnica
10. Czermna Kudowa-Zdrój
11. Unia Złoty Stok
12. Zjednoczeni Ścinawka Śr.
13. Orlęta Krosnowice
14. Łomniczanka Starta Łomnica
15. Victoria Dębowiec
16. Sparta Stary Waliszów (b)

Na razie wciąż czekamy na komunikat rządu w sprawie obostrzeń i zasad bezpieczeństwa, które dotyczyć będą sportu amatorskiego.